Bojuj proti WEF!
Světovému ekonomickému fóru v Davos, Švýcarsko
Leden je obecně považován za měsíc, kdy se po Vánocích rozutečou naše penízky a iluze nádhery a lásky se vypaří. V lednu se nicméně také ve švýcarském lyžařském letovisku Davosu každoročně scházejí nejbohatší a nejmocnější lidé planety, aby debatovali, jak zabezpečit zisky korporací v následujícím roce. Z tohoto důvodu se každoročně v lednu stává Davos pevností neprodyšně uzavřenou policií a švýcarskou armádou tak, aby se tito vážení džentlmeni mohli sejít bez rušení ze strany otravné veřejnosti.
Kdo se však vlastně schází a co diskutuje?
Světové ekonomické fórum (WEF) je soukromou institucí, která se schází jednou ročně. Tyto mítinky jsou navštěvovány zhruba 2000 lidmi ze „světa politika, ekonomiky a společenských osobností“. Údajně mají diskutovat o tom, jak zlepšit svět. V Davosu však businessmani ve skutečnosti diskutují to, jak ještě více zvětšit své zisky, na příklad privatizací vodních zdrojů, vzdělávacích systémů apod.
Jmenujme například skutečnost, že seminář (v roce 2005) na téma „Objevení se nové hospodářské krize“ byl okamžitě zcela zaplněn, zatímco seminář „Vyplácí se lidská práva?“ ani nevyžadoval rezervaci účastníků. Tento příklad ukazuje, že WEF není o zlepšení světa pro lidi, kteří v něm žijí, ale spíše vyhovuje potřebám velkého byznysu.
Světový kapitalismus je vážný podnik. Dělá nejen bohaté bohatšími, ale také chudé chudšími, případně chudé rovnou zabijí. Statistiky, ukazující kolik lidí denně zemře hlady, jsou nám díky řadě apelů charitativních organizací dobře známy. WEF má symbolický charakter a stojí za vykořisťováním a imperialismem, v čemž ho překonává pouze G8.
My jako marxisté odmítáme „řád“ kapitalismu. A právě ten je každoročně znovu a znovu oslavován na WEF ve Švýcarsku. Je to řád, v němž velí hospodářské mocnosti a v němž jsou pracující vykořisťováni tím nejhrubším způsobem.
Co s tím můžeme udělat?
Protesty proti WEF jsou „rejdištěm“ levicových aktivistů všeho druhu: od sociálních demokratů přes ATTAC až po radikální levici. Je důležité zdůraznit, že nejsme pouze proti korporátní politice jednotlivých společností, monopolizaci hospodářských odvětví, nebo další komercionalizaci našich životů. To všechno jsou jen vyjádření kapitalistického systému, který ze své podstaty nemá žádný zájem na blahobytu lidí, ale jen na zvyšování zisků. Musíme bojovat proti kapitalismu a využít protesty k představení revoluční perspektivy.
Pro mnoho lidí je WEF ztělesněním dekadence kapitalistické třídy. Musíme vytvořit spojení od tohoto odmítnutí k odvržení celého kapitalistického systému. Protesty proti WEF nabízejí dobrou příležitost k vytvoření takového spojení.
Za vytvoření nezávislého komunistického hnutí mládeže!
Na těchto protestech je to znovu a znovu mládež, která sehrává zvláště udatnou a bojovnou úlohu. My, mladí lidé jsme svou přirozeností nejradikálnější a nejobětavější částí populace, neboť čelíme zvláštním formám útlaku a vykořisťování. Jsme méně zatíženi prožitky minulých porážek a máme méně co ztratit účastí v antikapitalistických protestech.
Je důležité, abychom se my, levicová mládež, organizovali v boji proti kapitalismu a podněcovali radikalizaci celé dělnické třídy. Pro tento úkol je nezbytná nezávislá organizace revoluční mládeže. Pouze skrze naše vlastní zkušenosti v třídním boji se můžeme vytrénovat jako revoluční bojovníci.
Pokračování boje – na mezinárodní úrovni!
Protesty proti WEF jsou malou a v první instanci symbolickou součástí boje proti kapitalismu. Revoluční hnití může být úspěšné pouze na mezinárodní úrovni. S tou samou energií, kterou projevíme v ulicích Basileje, budeme bojovat také proti červnovému summitu G8 v Heiligendammu. Kapitalisté usměrňují své jednání přes hranice národních států. Kapitalismus je globální systém, a proto vůči němu potřebujme globální odpor.
Kapitalismus nebude poražen ani v Basileji ani v Heiligendammu. Tyto boje však nicméně mohou přispět k rozvoji bojovného a mezinárodního uvědomění dělnické třídy a mládeže. Abychom zvítězili, musíme bojovat za vytvoření revoluční organizace na světové úrovni, která bude bojovat proti kapitalismu. Kapitalisté se mohou zabarikádovat v horských vesničkách či letoviscích – nás tím neunaví, abychom nepozvedli svůj hlas při protestu vůči nim.
Demonstrace proti WEF: 27. ledna 2007 v Basileji (Švýcarsko)
Koordinace iREVA, 3. ledna 2007